Ocenił mowę ciała polityków PiS

Obojętna Szydło, zniesmaczony Morawiecki. Mowa ciała liderów PiS

Źródło zdjęć: © AKPA, Dr Patryk Wawrzyński / AKPA, TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,22.08.2023 13:15

Mowa ciała może zdradzić prawdziwe uczucia rozmówcy. Dr Patryk Wawrzyński sprawdził, co czują politycy PiS, gdy zwracają się do Polaków. Powiedzieć, że wypadli niekorzystnie, to jak nic nie powiedzieć.

Dr Patryk Wawrzyński jest badaczem komunikacji emocjonalnej i wywierania wpływu społecznego oraz analitykiem behawioralnym specjalizującym się w mowie ciała i spójności komunikacyjnej. Wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim. Mężczyzna prowadzi konto na TikToku, na którym dzieli się swoją wiedzą.

Dr Wawrzyński przeprowadził analizę mowy ciała polityków PiS. Wybrał szczególnie aktualny materiał badawczy, bo są to nagrania, na których liderzy partii ogłaszają Polakom treść pytań do jesiennego referendum.

Pogarda i smutek Jarosława Kaczyńskiego

Analizie jako pierwsze zostało poddane nagranie z Jarosławem Kaczyńskim.

- Na twarzy prezesa PiS zobaczyliśmy wyraźny smutek łączący się z sygnałami troski i cierpienia. Kaczyński był wyraźnie pobudzony i dostrzec można w jego zachowaniu przejawy stresu. Obserwując jego klatkę piersiową, dostrzeżecie wyraźnie przyspieszony oddech - powiedział dr Wawrzyński.

trwa ładowanie posta...

- Pierwsze pytanie referendum Kaczyński przedstawił ze smutkiem. Udało mu się opanować obrzydzenie, które często jest widoczne w jego wystąpieniach na żywo. Sygnały pogardy pojawiły się na jego twarzy, kiedy mówił o Niemcach i Tusku. Kaczyński nie ukrywa swojej niechęci i poczucia wyższości nawet przed kamerą w trakcie nagrywania spotu. Słabością lidera PiS jest brak przejawów pozytywnego nastawienia do Polaków. Do tego dochodzi wyraźny dyskomfort na twarzy Kaczyńskiego i zakończenie wypowiedzi sygnałem pogardy - stwierdził ekspert od mowy ciała.

Zdemotywowana i obojętna Beata Szydło

Beata Szydło przedstawiła drugie pytanie z charakterystyczną dla jej ekspresji obojętnością.

- Dostrzec można nieco współczucia, ale w zachowaniu byłej premier nie zobaczymy sygnałów motywacji do działania. Lepszy efekt dałoby wykorzystanie smutku do wzmocnienia autentyczności oraz okazywanie gniewu zamiast obrzydzenia na opozycję. Gdy wyłączymy dramatyczną muzykę, zostanie obojętna i zdystansowana Beata Szydło. Do tego mrugająca tak często, że albo oślepiały ją lampy, albo nie wierzyła w to, co mówiła do kamery - powiedział dr Wawrzyński.

trwa ładowanie posta...

Obrzydzenie na twarzy Mateusza Morawieckiego

- Premier Morawiecki nagrał najdłuższy film. Ale nie była to wybitna produkcja. Szef rządu przesadził z okazywaniem obrzydzenia, co osłabiło jego przekaz. Swoim wstrętem obdzielił wszystkich: Tuska, Unię Europejską, imigrantów oraz polskich wyborców. Widoczne sygnały obrzydzenia powodują, że dla publiczności wydajemy się niesympatyczni. Do tego przez brak przejawów determinacji i złości Morawiecki wypadł jak cyniczny polityk - stwierdził ekspert.

Dr Wawrzyński pochwalił premiera za próbę uśmiechu. Pozostali liderzy PiS zapomnieli o tak prozaicznym geście sympatii wobec odbiorców nagrania.

trwa ładowanie posta...

Zestresowany Mariusz Błaszczak

Według naukowca najciekawsze nagranie pod względem mowy ciała jest to z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

- Zirytowanie i gniew ministra widoczne są od samego początku. Opuszczone brwi i groźne spojrzenie towarzyszą mu przez cały czas trwania filmu. Mocno zaciśnięta szczęka utrudniła mu swobodną wypowiedź. Napięta postawa przełożyła się na bardzo sztywną gestykulację. Dłonie Błaszczaka niemal zamykają się w pięści. Do tego schowane kciuki sygnalizują nieszczerość lub niepokój - powiedział naukowiec.

Dr Wawrzyński podpowiada ministrowi, że ten mógłby zostać wyróżniającym mówcą, gdyby nauczył się regulować emocje. Zdaniem naukowca Błaszczak jako jedyny z czwórki liderów PiS pokazał, że mu zależy i miał w sobie autentyczność.

trwa ładowanie posta...

- Emocje Kaczyńskiego ożywiły się tylko, gdy mógł mówić o Niemcach i Tusku. Beata Szydło zapomniała zabrać ze sobą entuzjazmu, a premier Morawiecki nie sprawdza się jako agresywny mówca. Minister Błaszczak wprawdzie wygląda, jakby chciał załatwić sprawę za garażami, ale przynajmniej jest autentyczny w swoich emocjach - podsumował dr Wawrzyński.

Naukowiec na koniec powiedział, że jest zaskoczony przeciętnym poziomem przygotowania polityków PiS pod względem werbalnym i niewerbalnym. Biorąc pod uwagę czas i środki, jakimi dysponuje partia, nagrania mogły być o wiele lepsze.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 44
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
STRASZĄ PISEM,zgłoś
Zwolennicy Platformy Obywatelskiej i Tuska straszą Was : 1. Straszą że Polska stanie się Dyktaturą Pisu .......a sami zapominają że Tusk był i jest Dyktatorem ( był nim nawet w w EU jako Komisarz nr 1 , także każdy Biznesmen jako Szef jest Dyktatorem i płaci Ci ile On sam uważa za stosowne . 2. Straszą że Oni czyli biznesmeni zamkną swe bizensy i wyjadą z Polski . ..... to niech zamkną !!! Niech wyjadą !!! . Tyle lat was karmili słowami o " CUDOWNEJ I NIEWIDZIALNEJ RĘCE RĘKACH RYNKU " , więc niech w końcu sami się podporządkują tej SILE !!! bo biznes nie znosi próżni i w miejsce po innym biznesmenie wskoczy nowy inny biznesmem któremu będzie się Opłacało prowadzić biznes po tamtym ktory zamknął swoj biznes . Znacie te przykłady : była sala zabaw a teraz jest tam sklep spożywczy , była firma produkująca meble a teraz jest tam magazyn spedycyjny , była restauracja a teraz jest tam monopolowy lub sklep całodobowy itd itd . 3. Straszą że PiS zrobi polexit .... to jest tak zmyślone że aż nie chce się o tym pisać . Pis dba byście nie zostali z niczym , bo gdyby Tusk i PO wprowadzili euro zamiast złotowek to nie liczccie na to że wymiana bylaby po korsystnym dla was kursie . Takie okazje to Banki zagraniczne wykorzystują w każdym kraju ktory wchodzi w walutę euro . W jedną sekundę najczesciej o północy takie banki zarabiają OLBRZYMIĄ KASĘ na różnicy kursu na Giełdach obracających walutami . 4. Straszą że Polska cofnie się do krajów 3 świata bo PKB spada lub spadnie . Pomyśl ...ile to razy za Tuska trąbiono ci o wzroscie PKB ? mnóstwo razy ale co ty z tego jako Pracownik miałeś? Nic !!! Nigdy twoj szef nie przyszedl do ciebie i nie powiedział " dostaje pan / pani podwyżkę bo PKB wzrosło " . 5. Straszą Was Pracowników wieloma innymi Bzdurami ktore mają u was wywołać poczucie paniki strachu , że niby już jest tak cieńko z Polską że Koniec . Każdy kto pamięta lata rządów tuska i PO to wie że wtedy też tak Straszyli .....tyle lat temu .
Odpowiedz
0Zgadzam się25Nie zgadzam się
Tomek,zgłoś
Donaldek też piany dostaje jak ktoś źle się o Niemcach wyraża,jedynie Mentzen uśmiechnięty z poczuciem humoru
Odpowiedz
6Zgadzam się46Nie zgadzam się
Majonez Pozn,zgłoś
NIHIL NOVI ale dopiero wtedy będzie kwita jak ten światowej sławy ekspert nabierze odwagi i z tego chodzenia jak w klatce POśród uczestników spotkań oraz ruchów dłoni i rysów twarzy Pana Donalda Nam trochę odczyta !!!!
Odpowiedz
10Zgadzam się46Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (2)
Zobacz komentarze: 5