Pelikan różowy przyleciał do Polski

Nietypowy gość odwiedził Polskę. Stoczył walkę o gniazdo z bocianami

Źródło zdjęć: © Anna Niżyńska / Facebook
Konrad SiwikKonrad Siwik,26.04.2023 18:45

"To prawdziwa ornitologiczna sensacja" - pisze GCKSTiR w Rzeczenicy, gdzie wizytę złożył pelikan różowy domyślnie żyjący w Afryce. Taki widok w Polsce jest niezwykle rzadki, tym bardziej że ptak ma kryzys tożsamości i myśli, że jest bocianem.

Pelikan różowy został po raz pierwszy zaobserwowany przez Piotra Dziewańskiego w miejscowości Nożynko w pow. człuchowski - donosi profil Birding Poland. Później widziano go na akwenach na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Najlepsze miało jednak dopiero nadejść, a może raczej nadlecieć.

trwa ładowanie posta...

Pelikan na dachach polskich domów

"To prawdziwa ornitologiczna sensacja. Dzisiaj na jednym z dachów w Pieniężnicy wylądował... pelikan - napisał 16 kwietnia Piotr Furtak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzeczenicy. "Te ptaki w środowisku naturalnym nie żyją w Polsce (sporadycznie pojawiały się na Śląsku), najbliżej można je spotkać na południu Europy. Być może ten pieniężnicki pochodzi z jakiejś hodowli. Nie jest on jednak zaobrączkowany" - dodaje GCKSTiR w Rzeczenicy.

trwa ładowanie posta...

Na tym jednak podróż różowego pelikana się nie skończyła. Ten 18 kwietnia zorganizował sobie nocleg na jednym z domów w Zalesiu (woj. kujawsko-pomorskie). "Takie zachowanie nasz bohater mógł przejąć od bocianów, które z racji również dużych rozmiarów (choć jednak zdecydowanie mniejszych od pelikanów) najprawdopodobniej pomylił z przedstawicielami własnego gatunku i wrócił z nimi z zimowiska. Czyli mamy pelikana, któremu wydaje się, że jest bocianem" - wyjaśnia Birding Poland.

trwa ładowanie posta...

Pelikan wdał się w bójkę z bocianami

Obserwatorzy różowego pelikana zauważyli, że ten nie tylko zachowuje się jak bocian, ale stoczył z tymi ptakami bójkę o gniazdo, którą wygrał. - Ma widoczne uszkodzenie stopy. Ta stopa jest już zagojona, więc to nie jest świeża sprawa. Ten osobnik najwyraźniej ma jakieś skłonności do przygód - twierdzi ornitolożka Karolina Jamska z Towarzystwa Przyrodniczego "Kawka" w Bydgoszczy.

trwa ładowanie posta...

- Tak jak pan Piotr Furtak wczoraj wspominał, zaistniała ornitologiczna sensacja w Pieniężnicy. Całą sytuację zainicjowała Katarzyna Baranowska, która umieściła nagranie pelikana na swojej stronie na Facebooku. Po telefonie pana Piotra do mnie z prośbą o zrobienie zdjęć tego cudnego ptaka oczywiście bez chwili zastanowienia aparat w dłoń i pojechałam na sesję zdjęciową modela, który siedział na dachu i pięknie pozował - mówi Weekend FM Anna Niżyńska, mieszkanka Pieniężnicy, która sfotografowała pelikana.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1