Kalifornijska policja musi zasłaniać twarze przestępcom

Ludzik lego zamiast twarzy. Nowe prawo zaskakuje

Źródło zdjęć: © Instagram: murrietapd / Instagram: murrietapd
Weronika Paliczka,
23.03.2024 17:00

Kalifornijscy policjanci mają ciekawą rozrywkę. Wszystko przez wprowadzone w styczniu prawo, które zakazuje pokazywania twarzy przestępców, jeśli nie dopuścili się przemocy. Graficy zacierają ręce, a podejrzani mogą wybierać: Shrek, ludzik Lego czy Barbie.

W dobie internetu każdy musi liczyć się z tym, że jego wizerunek może pojawić się na zdjęciach czy filmach udostępnionych przez użytkowników. Taka sama zasada dotyczyć powinna przestępców oraz osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, szczególnie, jeśli dana osoba nie została zatrzymana, a policja prowadzi czynności, które mają umożliwić namierzenie i aresztowanie. Nie wszyscy jednak popierają takie rozwiązanie.

Kalifornijskie prawo zmienia podejście do przestępców

1 stycznia 2024 r. na terenie stanu Kalifornia weszły nowe przepisy prawne regulujące udostępnianie twarzy przestępców w internecie. Mowa o osobach, które popełniły przestępstwo bez stosowania przemocy. Ich twarze mają być ukrywane. W praktyce oznacza to, że policjanci muszą wchodzić na wyżyny kreatywności.

Komenda policji w Murrieta wyjaśniła nietypowe fotografie we wpisie na Instagramie: "Dlaczego zakryte twarze? 1 stycznia weszło w życie nowe prawo, które ogranicza sposób i czas, w jakim organy ścigania w Kalifornii udostępniają zdjęcia i zdjęcia podejrzanych. Nowe prawo, Assembly Bill 994 i Penal Code 13665, zabrania obecnie organom ścigania udostępniania zdjęć podejrzanych o popełnienie przestępstw bez użycia przemocy, chyba że zachodzą określone okoliczności".

trwa ładowanie posta...

Funkcjonariusze kontynuują: "Ponadto nowe prawo nakłada na agencje obowiązek usuwania zdjęć podejrzanych z mediów społecznościowych po 14 dniach, chyba że zachodzą szczególne okoliczności. Departament Policji Murrieta szczyci się przejrzystością wobec społeczności, ale także szanuje prawa i ochronę każdego człowieka zgodnie z prawem; nawet podejrzanych. Aby podzielić się tym, co dzieje się w Murrieta, zdecydowaliśmy się zakryć twarze podejrzanych, aby chronić ich tożsamość, a jednocześnie dostosować się do nowego prawa".

Komentujący nie popierają nowego prawa

W internecie udostępniono kilka zdjęć przestępców. Jedni mają na twarzach głowy ludzików Lego, inni - twarze Barbie. Na jednym zdjęciu pozuje nawet Shrek. Pomysł, choć bawiący niektórych, większości nie przypadł do gustu. Internautka na Instagramie napisała: "Kolejny przykład tego, jak Kalifornia jest stanem przebudzonym, który chroni przestępców, sprawia, że jest niebezpiecznie dla dobrych, ciężko pracujących ludzi, a organom ścigania tak trudno jest wykonywać swoją pracę!". Wtóruje jej inny komentujący: "Kto tworzy te prawa. Jejku, wydaje się, że jest więcej praw chroniących przestępców niż przestrzegających prawo obywateli".

trwa ładowanie posta...

Zwolennicy rozwiązania tłumaczą, że nie każdy podejrzany złamał prawo, maskowanie twarzy może więc pomóc uniknąć stygmatyzacji, jeśli potencjalny przestępca okaże się niewinnym. Cindy napisała: "Myślę, że to super, że nie mogą udostępniać zdjęć podejrzanych, zbyt wiele zdjęć zostało pokazanych zanim 'przestępca' kiedykolwiek stanął przed sądem i okazał się niewinnym. Kiedy wrzucisz zdjęcie kogoś, kto jest faktycznie niewinny, to może zniszczyć życie. Zdarzyło się to zbyt wiele razy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Influencerzy którzy przekroczyli granicę. Kolega Ignacy: Ja bym tego nie nagrał

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0