Księżyc w kształcie ravioli.

Księżyc w kształcie ravioli. Włosi zachwyceni

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
02.10.2023 13:00

NASA na swoim Instagramie opublikowało zdjęcie księżyca w kształcie ravioli. Wieloletnia dyskusja powraca. Internauci spekulują, do jakiej kluski jest najbardziej podobny.

Kosmos to niewyobrażalnie ogromna przestrzeń, której nie sposób zbadać. Naukowcy próbują odkryć jego tajemnice od wielu lat. W galaktyce udało się im zaobserwować obiekty o różnych kształtach. Niektóre są naprawdę zdumiewające.

Niespełna tydzień temu NASA opublikowało na swoim Instagramie zdjęcie nietuzinkowego księżyca. Jedni twierdzą, że przypomina kształtem ravioli, inni mówią, że to pieróg. Internet zawrzał, a porównań nie brakuje.

Włoskie ravioli, czy polski pieróg z serem?

Księżyc Pan to księżyc Saturna odkryty w 1990 roku przez Marka R. Showaltera. Jest drugim z kolei księżycem pod względem odległości od planety. Swoją unikatowość zawdzięcza niezwykłemu kształtowi kluski. Nazwa Pan wywodzi się z mitologii greckiej i nawiązuje do Pana - greckiego bóstwa natury i lasów.

Księżyc
Księżyc (Space Science Institute , NASA JPL-Caltech)

W marcu 2017 Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (w skrócie NASA) opublikowała jak dotąd najdokładniejsze zdjęcia księżyca Pan. Fotografie zrobiła sonda Cassini, która zbliżyła się do obiektu na odległość 25 tys. kilometrów. Dzięki temu możemy zobaczyć dokładną strukturę księżyca.

trwa ładowanie posta...

Naukowcy wyjaśniają, że kształt Pana utworzył się na skutek działania pyłów z pierścieni Saturna. Jego powierzchnia natomiast wygląda w ten sposób ze względu na słabą grawitację księżyca.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0