muzyka
Young Leosia się skończyła? "Crowd" zbiera fatalne komentarze
Dua Lipa splagiatowała piosenkę reggae?

Dua Lipa oskarżona o plagiat przez... zespół reggae. "Levitating" łudząco przypomina ich utwór

Źródło zdjęć: © YouTube, Instagram
Bartłomiej Jankowski,
04.03.2022 12:30

Zespół Artikal Sound System grający reggae oskarżył Dua Lipę o plagiat ich piosenki "Live Your Life" z 2017 roku. Wydany przez piosenkarkę trzy lata później przebój "Levitating" brzmi do niej łudząco podobnie. Posłuchajcie sami!

Brzmi śmiesznie, ale to nie fejk. Grający muzykę reggae zespół Artikal Sound System z Florydy oskarżył Dua Lipę o plagiat. Miałby nim być - zdaniem muzyków - przebój Lipy "Levitating". Nie wiemy, jak to możliwe, że nie słyszeli go wcześniej, ale wiemy jedno - obie piosenki brzmią do złudzenia podobnie.

Muzycy nieznanego dotąd szerszej publiczności zespołu Artikal Sound System twierdzą, że wydana w 2020 roku przez Lipę piosenka "Levitating" z albumu "Future Nostalgia" to kopia ich piosenki reggae pod tytułem "Live Your Life". Zespół opublikował ją na Soundcloudzie trzy lata wcześniej, w 2017 roku.

Zespół złożył już pozew do sądu w Los Angeles, w którym oskarżył o plagiat zarówno brytyjską piosenkarkę, jak i jej wytwórnię, Warner Records. Jak informuje TMZ, który zdobył treść ich pisma sądowego, muzycy z Artikal Sound System nie mają wątpliwości, że osoby odpowiadające za produkcję "Levitating" słyszały "Live Your Life" wcześniej. To wysoce nieprawdopodobne, by piosenka została stworzona niezależnie - piszą w pozwie i dopominają się przychodów z przeboju oraz odszkodowania.

Nic dziwnego - obie piosenki brzmią bardzo podobnie, szczególnie charakterystyczne intro i chwytliwy refren. Przypomnijmy tylko, że singiel przyniósł Dua Lipie międzynarodową popularność (i prawdopodobnie niezłą kasę) i przez 68 tygodni znajdował się na liście Billboard.

Piosenkarka i jej team nie skomentowali jeszcze sprawy.

Posłuchajcie sami. To Dua Lipa, którą słyszeliście już prawdopodobnie niejeden raz:

A to Artikal Sound System z piosenką "Live Your Life". Brzmi znajomo?

I jeszcze małe porównanie:

Dua Lipa sued by Artikal Sound System for plagiarism on Levitating. Did she? (comparison mashup)

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Raper Kuban powraca. "Kuban żyje i nie pracuje w telewizji"