Lady Gaga

Lady Gaga: "Patriarchat i kapitalizm niszczą kobiety CAŁY CZAS"

Źródło zdjęć: © Instagram
Michał DziedzicMichał Dziedzic,29.01.2022 10:00

W nowym wywiadzie Lady Gaga podzieliła się gorzkimi przemyśleniami na temat "męskiego świata". To nie pierwszy raz, kiedy gwiazda wyrasta na ikonę feminizmu.

Lady Gaga od ponad dziesięciu lat uchodzi za jedną z największych ikon popkultury, a fani wielbią nie tylko jej twórczość, ale też bezkompromisowość w wyrażaniu poglądów. Od początku kariery jak lwica walczyła o prawa osób LGBT+ i gdy było trzeba, pikietowała pod Białym Domem, wrzeszcząc w kierunku prezydenta: "Obama, słyszysz nas?!". Mówiła też głośno o prawach kobiet, a seksistowskie pytania dziennikarzy gasiła z taką samą gracją, jak papierosy na pokazie Thierry'ego Muglera.

Lady Gaga: "Obama are you listening"

O mizoginii artystka wie całkiem sporo. Najpierw usłyszała w wytwórni, że nie jest "wystarczająco seksowna", a później przez lata była krytykowana ze względu na swoje zachowanie i wygląd. Niektórzy publicznie podważali nawet fakt, że jest kobietą. Przypomnijmy, że zanim Gaga stała się ulubienicą Ameryki i zaczęła grać w filmach nagradzanych Oscarami, była głośną i prowokacyjną gwiazdą popu. Nie stroniła też od śpiewania o seksie w swoich piosenkach. W 2009 roku została zapytana przez reportera, czy nie boi się, że "jej prowokacyjne teksty przyćmią jej talent". Jej odpowiedź na to pytanie stała się kultowa i do dziś krąży po sieci jako viral.

Lady Gaga on Double Standards & Feminism

Nie boję się... A ty się boisz? Widzisz, gdybym była facetem i siedziałbym tu z papierosem w dłoniach, chwytając się za krocze opowiadając o tym, że tworzę taką muzykę, bo lubię szybkie samochody i posuwanie dziewczyn, nazwałbyś mnie gwiazdą rocka. Ale kiedy robię to w mojej muzyce i teledyskach, ponieważ jestem kobietą i tworzę muzykę pop, oceniasz mnie i mówisz, że to rozprasza. Ja jestem tylko gwiazdą rocka...

W tym kontekście jeszcze mocniej wybrzmiewają zdania, które Gaga wypowiedziała w swoim najnowszym wywiadzie dla magazynu Variety w cyklu "Artist on Artist". Aktorka siadła naprzeciwko Jake'a Gyllenhaala i przez ponad 40 minut rozmawiała z nim o sztuce oraz poszukiwaniu prawdy w kinie. Stwierdziła, że jako aktorka musi pokochać każdą postać, którą gra. Nawet czarną wdowę, w którą wcieliła się w filmie House of Gucci. Gaga podkreśliła, że starała się zrozumieć, z jakimi problemami mierzyła się Patricia Reggiani w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Zobacz też: Lekcje z ZUS. Co Polacy wiedzą o ubezpieczeniach społecznych?

Patriarchat i kapitalizm niszczą kobiety cały czas. To nas rujnuje, w sposób który ludzie nie zawsze dostrzegają. Myślę, że bardzo dobrze to ukrywamy i są do tego narzędzia, moda, włosy i makijaż i wszystkie te rzeczy, które są wymyślone po to, żebyśmy mogły ukryć nasz ból. Zobaczyłam to w niej i zastanawiałam się: "co takiego cię spotkało?" - wyznała.

Mocne słowa artystki po raz kolejny niosą się po sieci, a my po raz kolejny uświadamiamy sobie, dlaczego Gaga stała się jedną z najbardziej podziwianych osób w branży.

Cały wywiad możecie zobaczyć tutaj:

Lady Gaga & Jake Gyllenhaal | Actors on Actors - Full Conversation

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0