Zarekwirowali 100 kg narkotyków. Kolejne laboratorium klefedronu w Polsce
Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało nielegalne laboratorium produkujące narkotyki. Klefedron jest szczególnie niebezpiecznym dopalaczem.
Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o zlikwidowaniu nielegalnego laboratorium produkującego klefedron. W akcji na terenie województwa łódzkiego zatrzymano pięć osób należących do międzynarodowej grupy przestępczej. Są podejrzane o udział we wprowadzaniu do nielegalnego obrotu hurtowych ilości narkotyków.
Podobne
- Kierowca autobusu prowadził pod wpływem narkotyków. Poznań-miasto doznań
- Polski raper zatrzymany. W tle afera narkotykowa
- Gwiazdor "Peaky Blinders" skazany. W tle nielegalne substancje
- 20-latka i 18-latek prawie podpalili dom. W mieszkaniu znaleziono dziecko i narkotyki
- 63-dilerka zatrzymana. Kobieta szmuglowała narkotyki do więzienia
Policja przejęła kolejne 100 kg klefedronu
W komunikacie na cbsp.policja.org funkcjonariusze informują, że "zlikwidowano laboratorium, w którym zabezpieczono kompletną linię produkcyjną, wszelkie niezbędne prekursory, a także około 100 kg substancji, którą na podstawie wstępnej opinii fizyko-chemicznej sporządzonej przez Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zakwalifikowano jako substancję psychotropową w postaci 4-CMC (klefedron)".
To nie pierwsze laboratorium klefedronu zlikwidowane w Polsce. Tylko w zeszłym tygodniu na Podlasiu podczas analogicznej akcji zabezpieczono 200 kg narkotyku. Główny Inspektor Sanitarny ostrzegał w sierpniu zeszłego roku: "od początku 2023 r. odnotowano wzrost zdarzeń zakończonych śmiercią związanych z zażyciem syntetycznych katynonów tj. 3-CMC (3-chlorometkatynon, klofedron) i 4-CMC (4-chlorometkatynon, klefedron)".
Syntetyczne dopalacze nie są tak dobrze przebadane, jak "klasyczne" narkotyki, na które reakcje są bardziej przewidywalne. Gdy do szpitala trafi osoba z toksycznymi objawami wywołanymi mniej znaną substancją, lekarze i lekarki często są bezradni w związku z brakiem procedur i sprawdzonych metod "odtruwania" pacjentek i pacjentów.
Czym jest klefedron?
Klefedron (4-CMC) to dopalacz o działaniu zbliżonym do mefedronu. Jest przyjmowany jako stymulant, środek wywołujący euforię i empatogenny. Powoduje uwalnianie w mózgu dopaminy i serotoniny odpowiedzialnych za przyjemne odczucia. Ich nadmierny, nienaturalny wylew oznacza, że po "haju" następuje "zjazd", czyli gwałtowne obniżenie samopoczucia. Według informacji na forach internetowych wciągany nosem klefedron wyjątkowo brutalnie podrażnia śluzówkę.
Od 2018 r. klefedron jest wpisany na listę nielegalnych substancji grupy I-P. To związki chemiczne o braku zastosowań medycznych i o dużym potencjale nadużywania, które są wyłączone z obrotu farmaceutycznego i mogą być używane jedynie w celu prowadzenia badań naukowych.
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Julia Żugaj ma nowego chłopaka? "Jest dla mnie teraz ogromnym wsparciem"