Petycja do Netflixa

Netflix nakręcił "Stranger Things 4" w miejscu kaźni Żydów i Polaków. "Oburzające"

Źródło zdjęć: © YouTube, change.org
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,28.06.2022 14:30

Już prawie 30 tys. osób podpisało petycję, aby Netflix przeprosił i zadośćuczynił za wykorzystanie litewskiego więzienia na Łukiszkach jako pleneru w serialu "Stranger Things". To miejsce, w którym naziści mordowali Żydów i Polaków podczas II wojny światowej.

Akcja 4. sezonu Stranger Things rozgrywa się jednocześnie w kilku lokacjach. Jedną z nich jest sowieckie więzienie o zaostrzonym rygorze na Kamczatce, w którym Jim Hopper walczy o przetrwanie. Twórcy serialu zrealizowali więzienne sekwencje w zakładzie karnym na Łukiszkach - obiekcie położonym w centrum Wilna. Tyle wystarczyło, aby wybuchła międzynarodowa afera.

"Odrażające", "obrzydliwe", "ignoranckie". To komentarze osób, które podpisały petycję w serwisie change.org zaadresowaną do Netflixa. Autorzy dokumentu wyrażają oburzenie, że streamingowy gigant kręcił serial w obiekcie na Łukiszkach i nazywają to "wymazywaniem ofiar Holokaustu". W petycji czytamy, aby zyski z nowego sezonu Stranger Things trafiły na poczet społeczności żydowskich i romskich na Litwie.

Stranger Things 4 | Oficjalny zwiastun | Netflix

Więzienie na Łukiszkach - od miejsca kaźni po hotel Airbnb

Więzienie na Łukiszkach w Wilnie wybudowały władze carskie na początku XX wieku. Było to jedno z najbardziej okrutnych miejsc odosobnienia w rosyjskim i radzieckim systemie represji. W okresie międzywojennym kompleksem więziennym zarządzała Polska, która osadzała na Łukiszkach więźniów politycznych. Po wybuchu II wojny światowej więzienie było w rękach Sowietów, a następnie nazistów.

W trakcie okupacji hitlerowskiej więzieniem zarządzało gestapo wspólnie ze swoim litewskim odpowiednikiem, Sauguma. Do więzienia trafiali polscy i litewscy Żydzi, Romowie oraz Polacy. Naziści wywieźli wielu więźniów do Ponarów pod Wilnem i ich rozstrzelali. Według danych IPN, które przytacza "Gazeta Wyborcza", w masowych mordach zginęło około 80 tys. osób.

Kompleks na Łukiszkach służył jako więzienie do 2019 roku. Obiekt został przebudowany i przekształcony w centrum artystów wydarzeń artystycznych. W 2022 roku platforma Airbnb w ramach promocji nowego sezonu Stranger Things zaoferowała wynajem celi więzienia na Łukiszkach. W cenie 100 euro od dwóch gości można przespać się w więzieniu, zwiedzić kompleks i zjeść gofry.

"Stranger Things 4". Petycja do Netflixa

Autorzy petycji, pod którą podpisało się już niemal 30 tys. osób, żądają, aby Airbnb, Netflix i twórcy Stranger Things wydali przeprosiny za to, że wykorzystują więzienie na Łukiszkach. Holokaust nie służy przemysłowi rozrywkowemu do bogacenia się i tworzenia teatru, czytamy w petycji. Autorzy petycji zwracają się do społeczności żydowskiej i romskiej o pomoc w nagłośnieniu sprawy.

Petycja do Netflixa
Petycja do Netflixa (change.org)
Petycja do Netflixa
Petycja do Netflixa (change.org)

Źródła: wyborcza.pl/change.org/wilno.tvp.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Kevin,zgłoś
Stranger things. Musielibyśmy znać ból i cierpienie osób które tam kogoś straciły żeby zrozumieć tą sytuacje
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się