Car pooling we Francji

Francja ma narodowy plan car-poolingu. Dopłaci za "dzielenie auta"

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,14.12.2022 11:00

Francja zapłaci 100 euro każdemu nowemu użytkownikowi platformy do współdzielenia przejazdu autem. Chodzi o narodowy plan car-poolingu, który ma pomóc w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. Obecnie aż 80 proc. podróży samochodowych Francuzów to wyprawy solo.

13 grudnia we Francji ogłoszono krajowy plan car-poolingu na lata 2023 -2027. Jak pisze portal "News in France", najważniejszym punktem mają być dotacje w wysokości 100 euro dla osób, które po raz pierwszy zarejestrują się w dowolnej platformie car-poolingowej. Celem programu jest ochrona środowiska i zmiejszenie liczby samochodów na ulicach. Na razie na program przeznaczono daje 150 milionów euro.

Krajowy plan car poolingu we Francji

Jak pisze "News in France", transport we Francji stanowi prawie jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych, czego dużą część stanowią podróże samochodami osobowymi. Jak wynika z badań cytowanych przez portal, aż 80 proc. podróży samochodowych Francuzów to wyprawy solo, czyli takie podczas których w aucie jest tylko kierowca. To oznacza 200 milionów pustych miejsc w dziennie w samochodach jedzących po Francji.

Rząd chce zachęcić Francuzów do używania platform car poolingowych, by zmniejszyć liczbę pustych miejsc w autach, a tym samym liczbę samochodów na ulicach. Jako cel przyjęto potrojenie liczby codziennych przejazdów współdzielonych do końca 2024 r., tak aby osiągnąć trzy miliony takich przejazdów dziennie.

Co to jest car-pooling?

Car-pooling to po prostu współdzielenie pojazdu. Najczęściej za pomocą konkretnych aplikacji czy platform dedykowanych danym krajom, kierowca udostępnia publicznie planowaną przez siebie trasę, a inni użytkownicy mogą zgłosić, że chcieliby podróżować z nim. Wszystko w zamian za ustaloną wcześniej opłatę. Chętny może chcieć dołączyć do podróży na całej trasie, lub jedynie na jej części.

Najbardziej znaną w Polsce, ale i w Europie, platformą car-poolingową jest BlaBlaCar.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0