pop-qultura
"Emily w Paryżu" dostanie drugi sezon! Możemy być już prawie pewni
kadr z filmu Stroiciel Himalajów

Filmy dokumentalne, które musicie nadrobić. W sam raz na długie jesienne wieczory

Źródło zdjęć: © Kadr z filmu Stroiciel Himalajów
Anna RusakAnna Rusak,13.10.2020 20:12

Millennium Docs Against Gravity niestety już za nami. Dlatego dla wszystkich, którzy zdążyli zatęsknić za dobrymi dokumentami, przygotowaliśmy subiektywną listę najlepszych filmów do nadrobienia. Zapraszamy!

bDgSsHHD

Za oknem jesień w pełni, o godzinie 16 potrafi być już ciemno. W dodatku pogoda wcale nie zachęca do spacerów, a pandemia koronawirusa to czas, w którym powinniśmy ograniczyć spotkania towarzyskie do minimum.

Co w takim razie można zrobić z wolnym czasem? Na przykład nadrobić filmy dokumentalne, które - jak podejrzewamy - zazwyczaj nie były Waszym pierwszym wyborem do obejrzenia. A szkoda! Powodów nie będziemy wymieniać - najlepiej przekonajcie się sami, wybierając coś z poniższej listy.

"Stroiciel Himalajów"

To film o tym, że niemożliwe nie istnieje, a muzyka łączy. Desmond Gentle ma warsztat w Londynie, w którym dostraja i naprawia pianina. Pewnego dnia odwiedza go kobieta i opowiada o wiosce w stanie Zanskar, do której planuje się przenieść. Wtedy zasiewa w Desmondzie marzenie.

Stroiciel Himalajów (Piano to Zanskar) - trailer | 16. Millennium Docs Against Gravity

Mężczyzna postanawia - wraz ze swoimi pomocnikami - wnieść 100-letni fortepian do szkoły podstawowej. My towarzyszymy całej wyprawie, podziwiając kadry, muzykę, opowieści.

To jeden z najpiękniejszych i najbardziej poruszających filmów dokumentalnych, jakie widziałam. Zostawia nas też z pytaniami o postęp i globalizację, na które ciężko jednoznacznie odpowiedzieć.

bDgSsHHF

"Jutro albo pojutrze"

A gdyby z tu i teraz, z codzienności i przyjaźni, zrobić film? Na taki pomysł wpadł Bing Liu i udokumentował życie swoje oraz dwójki najbliższych kumpli. Dokument pokazuje, jak zmieniali się na przestrzeni lat, jak walczyli z problemem tożsamości rasowej, śmiercią, jak szukali w tym wszystkim siebie.

Do tego mamy dużo rozmów, także tych poważnych - z rodzicami i najbliższymi, ale też beztroski, wolności i jazdy na deskorolce.

JUTRO ALBO POJUTRZE - zwiastun PL

bDgSsHHH

"Zamknij się i graj na pianinie"

Chilli Gonalez i jego muzyczna przygoda. Jak połączyć muzykę electro, rap i pianino? On zdaje się znać odpowiedź na to pytanie. Ta biografia pełna jest zwrotów akcji i z pewnością nie raz Was zaskoczy.

W końcu zmiany to jedno ze słów najlepiej definiujących nie tylko bohatera i jego życie, ale też samą konstrukcję filmu. Jeśli sięgnięcie po ten dokument, na pewno nie będziecie się nudzić.

Philipp Jedicke: CHILLY GONZALES - SHUT UP AND PLAY THE PIANO (2018)

bDgSsHHN

"Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham"

To film intymny, szczery i pod pewnym jednym drobnym względem - kontrowersyjny (musicie obejrzeć cały, żeby dowiedzieć się dlaczego).

Mamy tu dwie główne bohaterki - matkę i córkę, które odbywają sesje psychoterapeutyczną. Ten dokument jest zapisem ich rozmowy, próbą zrozumienia tego, czym jest ich relacja i odpowiedzią/pytaniem, czy za pomocą słów można w ogóle coś naprawić.

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham. Zwiastun

Według mnie to dokument o tym, że słowo "kocham" można rozumieć na wiele różnych sposobów. O tym, że dla każdego może ono co innego znaczyć i że nie zawsze potrafimy to "kocham" od osób nam najbliższych usłyszeć i zrozumieć.

bDgSsHHO

"Kraina miodu"

Zwycięzca poprzedniej, 16. edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Film subtelny, miękki, zachwycający pod każdym względem. Jest jak herbatka i kocyk jesienią - otula swoim ciepłem bijącym z każdego kadru i z opowieści.

Opowiada o Hatidze, jej chorej matce, mieszkaniu w opustoszałej macedońskiej wiosce i hodowaniu pszczół. To taka pozycja, którą mogę polecić na piątkowy wieczór po całym tygodniu pracy - uspokoi, ukoi i pozytywnie nastroi.

Kraina Miodu - Zwiastun PL (Official Trailer)

Komentarze (0)
arrow
Kiedyś pokazywała sowę, dziś pokazuje klasę. Wszystkie wcielenia Anieli Bogusz