muzyka
Maturzyści w rozprawkach odwołali się do Ekipy (?!), Friza, BEDOESA i Żabsona. To przejdzie?
Ariana Grande asianfishing

Ariana Grande jest oskarżona o rasizm. Zawiniła tym, że KUCNĘŁA

Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,09.12.2021 12:19

Czy kucanie jest dozwolone tylko wtedy, gdy pochodzisz z Azji? Wydawałoby się, że nie, ale Ariana Grande ma z tego powodu problemy wizerunkowe. Dowiedzcie się, dlaczego fani oskarżają artystkę o "asianfishing".

bFFmbhwz

Dla Ariany Grande zakończył się beztroski okres w życiu, który trwał po ślubie z Daltonem Gomezem, i rozpoczął czas srogiej dramy. Pytanie, na które spróbujemy sobie odpowiedzieć, czy jest to słuszna inba, czy burza w szklance wody? Przygotujcie popcorn, weźcie colkę i pomasujcie szare komórki, bo zapoznacie się z problemem, który w Polsce jest raczej nieznany.

Przedmiotem w sprawie jest seria zdjęć, które Ariana Grande opublikowała na Instagramie. Na fotografiach, które artystka już usunęła, widzimy Arianę, która założyła na siebie oliwkową marynarkę, ciemne rajstopy, buty na wysokim obcasie. Artystka zawiązała pod szyją białą muszkę, a we włosy wplotła białą kokardę. Jej powieki są podkreślone eyelinerem, a włosy zaczesane do tyłu. Ariana jest na zdjęciach w pozycji kucającej.

Ariana Grande oskarżona o "asianfishing"

Dlaczego zdjęć nie można już obejrzeć na Instagramie artystki? Ponieważ fani oskarżyli 28-latkę o asianfishing. Jest to termin, który wywodzi się od zjawiska blackfishing, czyli upodabnianie się z wyglądu do osób czarnoskórych, aby czerpać z tego korzyści np. u reklamodawców, u fanów, itp. Jak łatwo wydedukować, asianfishing to upodabnianie się do osób pochodzenia azjatyckiego.

Na marginesie warto przypomnieć, że Ariana Grande była oskarżona w 2019 roku o blackfishing. Wówczas problemem było to, że Ariana ma ciemną skórę, pełne usta, gęste brwi, blaccent, mimo że jej przodkowie nie są z pochodzenia Afroamerykanami. Internauci wyszukiwali fotografie artystki sprzed początków kariery, gdy jest skóra miała jasny odcień, i uznawali, że jest to powód, aby się na Arianę obrazić.

bFFmbhwB

Ari doczekała się nawet przezwiska Africana Grande i serii memów.

Czy Ariana Grande zawłaszcza kulturę azjatycką?

Krytycy Ariany Grande twierdzą, że piosenkarka zawłaszcza kulturę azjatycką pod tym względem, że:

  • Kuca tak, jak kucają Azjatki - bo istnieje coś takiego jak "azjatycki przysiad" (ang. "asian squat"), kiedy osoba kuca na prostych stopach - w takiej pozie korzysta się toalety kucanej popularnej m.in. w Japonii;
  • Jej makijaż jest tak zrobiony, aby przypominała Azjatkę (konkretnie chodzi o blady odcień skóry i charakterystyczne podkreślenie powiek).

Spróbujmy wypracować z tej dramy jakieś podsumowanie. Zjawisko asianfishing bez wątpienia zasługuje na krytykę... ale czy Ariana Grande się tego dopuściła? Czy zarzut, który często pojawia się w tej aferze, że dana poza "jest charakterystyczna dla Azjatek", nie jest sam w sobie rasistowski? Czy mówienie, że Azjatki wyglądają tak, jak Ariana Grande nie jest przypadkiem zbyt dużym uogólnieniem, które podpada pod stereotyp?

bFFmbhwD

Dajcie znać, co Wy myślicie o tej aferze?

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Paula,zgłoś
Niedługo to już oddychać nie będzie można
Odpowiedz
15
like
0
dislike
Arianda GRANDE zrobiła takie zdjęcie
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Zniesmaczona,zgłoś
Czyli jak masa Azjatek robi tutoriale jak upodobnić się makijażem do Angeliny Jolie, Taylor Swift, Johnnego Deepa, to wszystko jest ok i nikt nikogo nie obraza... Hipokryzja
Odpowiedz
32
like
1
dislike
zobacz odpowiedzi (2)
Zobacz komentarze: 5
Komentarze (5)
arrow
Eurowizja 2022: Ruskie onuce szkalują Idę Nowakowską. "Wykonała nazistowski salut"