xd

Polacy donoszą na Netfliksa do UOKiK. Nie w smak im podnoszenie cen

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
01.03.2024 15:00

UOKiK zalewają skargi Polaków, którzy są niezadowoleni z działania Netfliksa - jednej z najpopularniejszych platform streamingowych. Użytkownicy narzekają też na rosnące ceny.

Streamingi powoli wypierają telewizję (opcja oglądania bez reklam jest kusząca i wygodna), a Netflix wiedzie prym wśród dostępnych na rynku platform oferujących oglądanie filmów i seriali. Do jego czołowych konkurentów należą HBO MAX, Disney+, Amazon Prime Video, Apple TV czy SkyShowtime. Każda z platform ma swój specyficzny styl produkcji oraz filmów i programów, które dystrybuuje. Przykładowo na MAX znajdziemy dużo niezależnego kina i europejskich produkcji, natomiast na Disney+ pełną bibliotekę Marvela i (oczywiście) ich oryginalnych produkcji.

Nie ulega jednak wątpliwości, że Netflix jest podwaliną kultury streamingu. Nazwa platformy utarła się nawet w powiedzonkach charakterystycznych dla naszej popkultury. "Netflix & chill" chociaż niekoniecznie oznacza oglądanie Netfliksa (pomijając fakt, że niekoniecznie oznacza oglądanie czegokolwiek), mocno zakorzeniło się w słowniku Gen Z.

I chociaż platform streamingowych przybywa, "skoczków" [użytkowników, którzy po obejrzeniu interesującej ich produkcji wyłączają subskrypcję, by móc obejrzeć coś z repertuaru innego streamingu - przyp. red.] nie braknie i kawałek tortu do podziału jest coraz mniejszy, to platformy i tak nie wzdrygają się przed podnoszeniem cen. Oraz - z walką z współdzieleniem kont.

x
x (canva)

Polacy skarżą się na Netflix

"Wirtualne Media" donoszą, że do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przeciągu ostatnich dziewięciu miesięcy wpłynęło już ponad 20 skarg na działanie Netfliksa. Dotyczą głównie problemów z działaniem usługi oraz kwestią wprowadzenia dodatkowej opłaty za współdzielenie konta.

Gwoli przypomnienia: jest kilka planów, dzięki którym można korzystać z platformy:

  • Podstawowy za 29 zł miesięcznie. Daje dostęp do oglądania filmów i seriali w jakości HD. Działa na jednym urządzeniu.
  • Standard za 43 zł miesięcznie. Daje dostęp do oglądania filmów i seriali w jakości Full HD. Działa na dwóch urządzeniach + daje opcję dodania do planu jednej osoby, która nie mieszka w tym samym gospodarstwie domowym za 9,99 zł.
  • Premium za 60 zł miesięcznie. Daje dostęp do oglądania filmów i seriali w jakości Ultra HD. Działa na czterech urządzeniach + daje opcję dodania do planu dwóch osób, które nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym za 9,99 zł za osobę.
Polacy donoszą na Netfliksa do UOKiK. Nie w smak im podnoszenie cen
Polacy donoszą na Netfliksa do UOKiK. Nie w smak im podnoszenie cen (canva)

Na co narzekają Polacy?

Zażalenia, które trafiły do UOKiK, dotyczyły naliczenia dodatkowej opłaty w przypadku współdzielenia konta, braku dostępu do polskiego dubbingu, automatycznego wznowienia członkostwa czy zaanektowaniu opłaty mimo anulowania subskrypcji.

"Prezes Urzędu skierował do spółki Netflix wystąpienie w sprawie blokady współdzielenia kont, rezygnacji z subskrypcji oraz danych kontaktowych udostępnianych na należącej do niej stronie internetowej. W związku z brakiem odpowiedzi Spółki ponowił prośbę o wyjaśnienia" - skomentował UOKiK dla portalu "Wirtualne Media".

Czy Netflix będzie jeszcze droższy?

"Daily Mail" podaje, że wszystko wskazuje na to, że streamingi znowu podrożeją. Analityk BS Securities John Hodulik szacuje, że kolejny wzrost może wynieść od 1 do 3 dolarów. Poprzednie podwyżki zagwarantowały firmie 7 proc. wzrost przychodów. Tegoroczny wzrost cen ma doprowadzić do 15 proc. przebitki. Przedstawiciele Netfliksa nie komentują jednak tych spekulacji.

Źródło: gazeta.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0