Halloween już tuż za rogiem. Oto 5 filmów, które warto obejrzeć, aby wprowadzić się w nastrój

Co obejrzeć w Halloween? Pięć filmów, które wprowadzą upiorny klimat

Źródło zdjęć: © kadr z filmu "Zabicie św. jelenia"
Oliwia Ruta,
10.10.2023 20:00

Do Halloween zostały dokładnie 4 tygodnie. To idealny czas na pierwsze upiorne seanse. Oto TOP pięć filmów, które podkręcą halloweenową atmosferę tuż przed świętem duchów.

Październik to czas, kiedy za oknem robi się deszczowo i zimno. Jedną z zalet jesiennego miesiąca są również przygotowania do Halloween. Nic nie wprowadza lepiej w upiorny klimat, jak upiorne seanse filmowe. Oto zestawienie pięciu produkcji, które warto obejrzeć przed świętem strachów.

"Gra" (1997) - David Fincher

Pierwsza z filmowych propozycji, wprowadzających klimat Halloween to "Gra" w reżyserii Davida Finchera. Nie jest to oczywista pozycja na liście upiornych seansów, jednak thriller z pewnością wywołuje niepokój i trzyma widza w napięciu. Produkcja jest idealna na październikowe wieczory, szczególnie dla fanów kultowego już reżysera oraz tych, którzy mają dosyć opowieści o duchach i egzorcyzmach.

Jakie filmy oglądać na Halloween?
Jakie filmy oglądać na Halloween? (Filmweb)

Fabułę dreszczowca jest bardzo niekonwencjonalna. Nicholas Van Orton otrzymuje od swojego młodszego brata prezent z okazji 48 urodzin. Bogaty mężczyzna, który wiedzie spokojne i monotonne życie, dostaje zaproszenie do tajemniczej gry. W filmie przeplatają się dwa światy - realny i fikcyjny. Główny bohater nie jest w stanie rozpoznać prawdy i gubi się we własnym umyśle.

"Alicja w krainie czarów" (2010) - Tim Burton

W zestawieniu nie mogło zabraknąć filmu autorstwa Tima Burtona. Reżyser stworzył masę produkcji perfekcyjnie wpisujących się w klimat Halloween. "Alicja w krainie czarów" jest mniej oczywistym wyborem niż kultowy "Sok z żuka" czy "Gnijąca Panna Młoda".

Jakie filmy oglądać na Halloween?
Jakie filmy oglądać na Halloween? (Filmweb)

Stosunkowo nowa ekranizacja książki "Alicja w krainie czarów" fabularnie bardzo nie odbiega od oryginalnej historii. Swoją wyjątkowość zawdzięcza głównie wizualnym aspektom produkcji. Magiczny świat wykreowany przez Tima Burtona powoduje ciarki. Film aktorski z elementami animacji opowiada historię Alicji - młodej dziewczyny, na której barkach spoczywa poważne zadanie. Bohaterka podstępem zostaje zwabiona do króliczej nory, która prowadzi do krainy czarów. Alicja poznaje tam bajkowe stworzenia, które oznajmiają jej, że musi zdetronizować obecną królową.

"Hotel Transylwania" (2012) - Genndy Tartakovsky

"Hotel Transylwania" to jedyna pozycja z listy dostosowana do osób w każdym wieku. Frajdę z oglądania będą miały zarówno dzieci, jak i dorośli, dzięki uniwersalności oraz ukrytym przesłaniom w bajce. Moim zdaniem jest to jedna z lepszych animacji.

Jakie filmy oglądać na Halloween?
Jakie filmy oglądać na Halloween? (Filmweb)

Film opowiada o upiornym hotelu dla potworów. Na wczasy przyjeżdżają tam m.in. Frankenstein, Mumia, wilkołaki czy wampiry. Wszystko oczywiście dzieje się z dala od ludzi, aby strachy mogły czuć się bezpiecznie. Gospodarzem hotelu jest Dracula i jego 118-letnia córka Mavis. Dziewczyna zakochuje się w wędrowcu, który przez przypadek trafił do ich posiadłości.

"Zabicie świętego jelenia" (2017) - Yórgos Lánthimos

Film Lanthimosa nie jest klasycznym horrorem, jednak niepokój, który pozostawia jeszcze długo po zakończonym seansie, jest wyznacznikiem halloweenowego klimatu. Thriller oparty jest na tragicznym dylemacie, tajemnicy oraz chęci zemsty za wydarzenia z przeszłości. Strach przed nieuniknionym mogą odczuć nie tylko bohaterowie opowieści, ale również każdy, kto ma coś na sumieniu.

Jakie filmy oglądać na Halloween?
Jakie filmy oglądać na Halloween? (Filmweb)

"Zabicie świętego jelenia" opowiada o z pozoru zwyczajnej rodzinie Murphych. Steven jest kardiochirurgiem i głową rodziny, a jego żona okulistką. Mają dwójkę utalentowanych dzieci i prowadzą niemalże idealne życie. Pojawia się w nim jednak niespodziewany gość. Steven wchodzi w niejasną relację z 16-letnim Martinem, co w kulminacyjnym momencie ekranizacji doprowadza do tragedii rodzinnej. Problem moralny, przed którym staje mężczyzna, wprawia w cierpienie i dyskomfort nie tylko bohatera filmu, lecz także widza.

"Duchy w Wenecji" (2023) – Kenneth Branagh

W propozycjach filmów na Halloween nie mogło zabraknąć nowości. Kryminał opowiadający zagadkowe śledztwo podszyte historią o duchach może przyprawić niejednego fana święta zmarłych o dreszcze. Akcja opowieści rozgrywa się w wigilię Wszystkich Świętych, co dodaje produkcji upiornego klimatu. "Duchy w Wenecji" miały swoją premierę w polskich kinach w połowie września, natomiast nadal można je zobaczyć na dużych ekranach.

Jakie filmy oglądać na Halloween?
Jakie filmy oglądać na Halloween? (Filmweb)

Ekranizacja opowiada o tragicznej śmierci młodej dziewczyny. Detektyw Herkules Poirot (znany z "Morderstwa w Orient Expressie" albo "Śmierci na Nilu") podejmuje próbę rozwiązania zagadki i odkrycia tożsamości mordercy. W międzyczasie zostaje zaproszony na seans spirytystyczny i zagłębia się w świat zagubionych dusz, żyjących w nawiedzonym pałacu. Pomagają mu one dotrzeć do odpowiedzi na pytanie "kto zabił?".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Grzegsz,zgłoś
Jeżeli naprawdę chcecie się bać, to włączcie jakiekolwiek wiadomości
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się