Nowe inklzywne klocki LEGO "Friends" i serial „LEGO Friends - Następny Rozdział”

LEGO "Friends" z nowymi postaciami. Inkluzywność czy przesada?

Źródło zdjęć: © lego.com
Anna RusakAnna Rusak,24.02.2023 11:45

LEGO wypuszcza nową kolekcję "Friends" i nowy serial. Tym razem firma stawia na inkluzywność i przedstawia bohaterów oraz bohaterki z niepełnosprawnościami, zespołem Downa i ADHD. W nowym LEGO "Friends" pojawi się nawet piesek na wózku inwalidzkim.

LEGO wypuszcza teraz nie tylko nowe kolekcje, w których mają znaleźć się m.in. projekty od członków BTS i dom z filmu "Zmierzch". Firma stawia też na rozwój starszych serii i jedną z nich jest LEGO "Friends".

To kolekcja dla młodych osób, która została przeniesiona również na ekrany w postaci serialu (można go oglądać na Netfliksie). Przed nami nowy rozdział serialowej opowieści i nowy zestaw klocków. Tym razem LEGO stawia na inkluzywność, a postaci mają mieć różne odcienie skóry oraz różne narodowości. Do tego w kolekcji mają pojawić się również postaci z niepełnosprawnościami, bielactwem, a nawet piesek na wózku inwalidzkim.

LEGO z postaciami z niepełnosprawnościami

Twórcy nowej kolekcji LEGO "Friends" stwierdzili, że teraz czas na inkluzywność. By promować różnorodność, bohaterkami i bohaterami kolekcji zostały osoby z niepełnosprawnością, bielactwem, zespołem Downa i ADHD. Jedna z figurek, Autumn, została przedstawiona z widocznym brakiem części ręki. Bohaterka powstała, bo jedna z dziewczynek napisała list do marki, w którym opowiedziała o tym, że jej kończyny się różnią. Firma postanowiła więc odzwierciedlić ją w kolekcji.

W dodatku "Centrum ratunkowe dla psów" znajdziecie nawet pieska na wózku inwalidzkim. LEGO chce też edukować młodych ludzi i pokazywać im, jak mogą troszczyć się o planetę. Dlatego w kolekcji znalazł się "Sklep spożywczy z żywnością ekologiczną", a bohaterka Autumn jest zaangażowana nie tylko w opiekę nad zwierzętami, ale i ochronę środowiska.

trwa ładowanie posta...

Po co LEGO wypuszcza inkluzywne klocki?

Według przedstawicieli firmy, klocki mają być odpowiedzią na potrzeby dzieci, które się nimi bawią. Badania "LEGO Play Well Study" przeprowadzone w 2022 roku pokazały, że prawie trzy czwarte dzieci nie widzi swojej reprezentacji w kolekcjach LEGO.

Co więcej, ankiety wykazały, że według 91 proc. rodziców warto w trakcie zabawy poruszać takie tematy jak zdrowie psychiczne. 82 proc. ankietowanych chciałoby, by marka zwracała wagę na niepełnosprawność fizyczną, a 81 proc. na niepełnosprawność umysłową. Ponad 80 proc. rodziców twierdzi, że zabawa i zabawki mogą odgrywać kluczową rolę w pokazywaniu dzieciom różnorodności.

Psycholożka dr Becky Kennedy, która w trakcie panelu marki przedstawiającego nową kolekcję opowiadała o LEGO "Friends", zauważyła, że dzieci uwielbiają tworzyć nowe historie. Nie mogą tego jednak robić, gdy nie mogą utożsamić się z postaciami z kolekcji.

- Dzieci naprawdę chcą się otwierać, włączać swoje problemy w zabawę. Nie mogą się jednak w jej trakcje w pełni wyrazić, jeśli się w niej nie widzą - powiedziała, cytowana przez "Dailymail" psycholożka.

trwa ładowanie posta...

Gdzie oglądać serial "LEGO Friends - Następny Rozdział"?

Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób LEGO chce chociażby pokazać bohaterów z ADHD, to odpowiedzią jest serial. Na kanale na YouTube pojawił się już pierwszy odcinek z nowej serii "LEGO Friends - Następny Rozdział", trwający 44 minuty. W sumie seria przewiduje dziesięć 22-minutowych odcinków.

To właśnie dzięki serialowi młodzi ludzie mogą bliżej poznać figurki, którymi będą się potem bawić. Kolejne odcinki będą ukazywały się na kanale YouTube w marcu. O tym, które postaci będą reprezentowały poszczególne, inkluzywne cechy dowiemy się w miarę rozwoju fabuły. Warto dodać, że scenariusze z serialu są weryfikowane przez zespół psychologów dziecięcych.

LEGO Friends - Następny Rozdział S1 | Nowy początek!

Inkluzywne klocki LEGO "Friends" kontrowersje

Niestety, według niektórych LEGO, wypuszczając swoją inkluzywną kolekcję, chce stać się "poprawne politycznie" i nie robi tego dla dobra dzieci. Prezenter stacji Fox News, Harris Faulkner, stwierdził, że wypuszczając nowy zestaw LEGO "Friends" firma chce się wpisać w trendy i być "woke". Jego rozmówca, prezenter radiowy Jimmy Faill, stwierdził, że to tylko polityczne zagranie marki.

- Przyczyną, dla której LEGO narzuca tożsamość zabawkom, jest to, że uważa, że tożsamość i orientacja jest wpisana w poprawność polityczną. O to im tutaj tak naprawdę chodzi. Ja tego nie kupuję - powiedział Failla.

Takie podejście nie spodobało się fanom klocków. Wielu na Twitterze chwali LEGO "Friends" za stworzenie inkluzywnych klocków i skupiającej się na różnorodności bohaterów historii.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Dailymail, The Independent, LEGO

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2