Weganie apelują do ministry zdrowia. Żądają zmian w szpitalnych posiłkach
Weganie stworzyli internetową petycję do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Podczas pobytu w szpitalach wielu z nich nie może przyjmować pokarmów ze względu na niezgodność diety.
Zmiany na lepsze, które mają dokonać się w posiłkach serwowanych w polskich szpitalach to temat, który ciągnie się od lat. Ostatni raz jeszcze we wrześniu 2023 r. PiS zapowiedział start programu "Dobry Posiłek", który miał poprawić jakość dań w placówkach.
Podobne
- Rewolucja w szpitalnym jedzeniu? Weganie zbierają podpisy
- Weganie dyskryminowani w przedszkolu? Sąd przyznał im rację
- Najlepsze superfoods? Znajdziesz je w każdym warzywniaku
- Jak często kupujemy wegańską szynkę przez pomyłkę? Sondaż zdziwi wojujących mięsożerców
- Smog szkodzi bardziej niż myśleliśmy. Dane WHO niedoszacowane?
W internecie krążą zdjęcia "smakowitych" dań prosto ze szpitalnych stołówek. Wątpliwości może budzić zarówno ich wygląd, przypuszczalny smak, jak i kwestia wielkości porcji czy dopasowanie diety do potrzeb pacjenta (lekka, bezglutenowa itp). Obecnie w wielu szpitalach publicznych jest dostępna opcja wegetariańska. Weganie z kolei są raczej zdani wyłącznie na siebie. Nieliczne placówki w Polsce oferują pacjentom dietę roślinną.
Weganie apelują do ministry zdrowia
Warto zauważyć, że często publiczne placówki nie spełniają oczekiwań osób o "niestandardowej" diecie, czyli po prostu innej niż ta, zawierająca mięso. Bywa, że nawet jeśli posiłki wege są dostępne, to są one po prostu ubogie. Należy podkreślić, że kuchnia wegetariańska czy wegańska nie jest trudna ani nawet wymyślna. Wystarczy chcieć, żeby zaproponować coś smaczniejszego i bardziej odżywczego niż ryż i mrożone warzywa.
Weganie zdecydowali się zaapelować do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny z KO.
Dlaczego warto być wege?
Dieta wegańska lub wegetariańska ma korzystny wpływ na środowisko. Naukowcy udowodnili, że ta oparta na mięsie szkodzi planecie nawet dwa razy bardziej. Oprócz tego istotnym aspektem jest niehumanitarne traktowanie zwierząt, a także kwestie zdrowotne. Dieta roślinna zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób, ponieważ niska konsumpcja tłuszczy nasyconych i duże spożycie warzyw, owoców, orzechów czy roślin strączkowych wpływa m.in. na niski cholesterol.
Apel do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny można podpisać na stronie zostanwege.pl.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- McDonald's szykuje niespodziankę. Chodzi o Burgera Drwala?
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Kalendarz adwentowy z majtkami Victoria's Secret. Cena szokuje
- Nie żyje najgrubszy kot. Zaszkodziła nagła zmiana nawyków?
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Fundusze unijne a problemy szkół
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77