Walencja jest Zieloną Stolicą Europy 2024 r. Jak zdobyła ten tytuł?
Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznaje co roku Komisja Europejska. W jaki sposób zapracowała na niego hiszpańska Walencja?
Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany od 2010 r. W zamyśle ma generować zdrową konkurencję między miastami w Unii Europejskiej w zakresie przechodzenia na czystą energię, ochrony przyrody i poprawiania jakości życia mieszkańców. W 2024 r. Zieloną Stolicą Europy jest hiszpańska Walencja.
Podobne
- Ludzkości zagraża antyczny "wirus zombie". To powód, by walczyć z globalnym ociepleniem
- Dodatkowe opłaty w lodziarniach. Za co zapłacimy więcej?
- Ekologiczny paradoks. Ostatnie Pokolenie niszczy auta elektryczne Tesli
- Aktywiści klimatyczni kontra Taylor Swift. Gwiazda poczuła ich gniew
- Odliczają do "dnia zero". Kryzys uderzy w miliony ludzi
Walencja Zielona Stolicą Europy 2024 r.
Podczas uroczystej inauguracji 11 stycznia w Palau de la Música komisarz UE ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa Virginijus Sinkevičius powiedział: "Walencja zdobyła tytuł Zielonej Stolicy ze względu na swoją ambitną strategię zrównoważonego rozwoju i wyciągnięcie wniosków z przeszłości. Przez wiele dziesięcioleci miasto było napędzane przez odważny ruch obywatelski, który podtrzymywał prawdziwe zmiany. Ludzie są kapitałem Walencji".
Walencja zdobyła tytuł dzięki osiągnięciom w zakresie zrównoważonej turystyki, neutralności klimatycznej, a także sprawiedliwej i sprzyjającej włączeniu społecznemu zielonej transformacji. Walencja jest trzecim co do wielkości miastem w Hiszpanii, ma prawie 800 tys. mieszkanek i mieszkańców.
97 proc. osób w Walencji mieszka w promieniu 300 m od zielonych obszarów miejskich. Miasto chwali się się ponad dwoma mln metrów kwadratowych ogrodów. Jest również zaangażowane w poprawianie jakości powietrza i przywracanie ekosystemów przyrodniczych, takich jak wydma Devesa i ekosystemy podmokłe. Walencja stymuluje też zdrowszą, zrównoważoną i integracyjną produkcję jedzenia poprzez "Program sąsiedztwa i żywności".
Podczas inauguracji burmistrzyni Walencji María José Catalá zapowiedziała, że w związku z tytułem Zielonej Stolicy w mieście odbędzie się w 2024 r. blisko 400 wydarzeń. Walencja przejęła pałeczkę od estońskiego Tallina, który był Zieloną Stolicą Europy w 2023 r. W 2025 r. będzie nią Wilno. Do tytułu w 2026 r. miasta mogą zgłaszać swoje kandydatury do 30 kwietnia 2024 r.
Źródło: euronews.com
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- McDonald's szykuje niespodziankę. Chodzi o Burgera Drwala?
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Kalendarz adwentowy z majtkami Victoria's Secret. Cena szokuje
- Nie żyje najgrubszy kot. Zaszkodziła nagła zmiana nawyków?
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Fundusze unijne a problemy szkół
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77