Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego. Nawet 2000 dni oczekiwania
Fundacja GrowSPACE ujawniła skalę rekordowo długich kolejek do psychiatry dziecięcego na NFZ w Polsce. Średnio dzieci i młodzież na konsultację poczekają około 238 dni. Niechlubny rekord dotyczy jednak ośrodka w Będzinie, gdzie na wizytę czeka się aż 2441 dni.
Fundacja GrowSPACE w ostatnim tygodniu sierpnia za pośrednictwem strony światprzychodni.pl zebrała dane Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczą one szacowanej długości oczekiwania w kolejce na konsultację psychiatry dziecięcego na NFZ. Przeanalizowane zostały informacje ze wszystkich przychodni, poradni, szpitali oraz ośrodków pomocy w Polsce, które oferują takie konsultacje.
Podobne
- "Mam prawo do swoich poglądów". A skąd masz te przekonania?
- Problemy Elżbiety Witek. Wszczęto postępowanie
- Mentzen wyjaśniony na żywo. Tłumaczy się z żartów o chorobach psychicznych
- GenZdecyduje odpowiedzią na Okiem Młodych? Już budzą kontrowersje
- Oskar Szafarowicz przewiduje przyszłość. Widzi Donalda Tuska na pielgrzymce
Dane pokazują ogromną skalę zapaści psychiatrii dziecięcej z perspektywy rodziców i dzieci. W pięciu placówkach w całym kraju długość oczekiwania jest wyższa niż 1000 dni. Są to przychodnie i gabinety w woj. pomorskim, śląskim i mazowieckim. Do tego średni czas oczekiwania na konsultację psychiatry dziecięcego w Polsce wynosi 238 dni.
2000 dni oczekiwania na wizytę u psychiatry dziecięcego
Najbardziej szokujący rekord padł w Będzinie. To właśnie tam, aby dostać się na konsultację psychiatry dziecięcego do Ośrodka Terapii i Psychoedukacji "Kompas" na NFZ, należy poczekać aż 2441 dni. Pierwsza planowana wizyta u lekarza specjalisty przypada zatem szacunkowo na 6 maja 2030 r.
- To pokazuje ogromny dramat dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, którzy realnie nie będą mogli skorzystać z odpowiedniej pomocy. Przecież jeśli dziecko ma przykładowo 12 lat, to spokojnie w roku 2030 może się zapisywać już do "dorosłego" psychiatry. Rodzina nie będzie mogła liczyć na odpowiednią pomoc. Oczywiście w przypadku ogromnego kryzysu, który będzie zagrażać życiu można wezwać karetkę, ale to nie rozwiąże przyczyny problemów - komentuje Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.
Poza placówką w Będzinie są także cztery inne miejsca w kraju, do których oczekiwanie wynosi ponad 1000 dni. Są to:
- Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Med. Jana Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie - około 1155 dni,
- SPZOZ Warszawa Wola - Śródmieście - około 1647 dni,
- Ośrodek Wczesnej Interwencji - Pilicka 21 w Warszawie - około 1191 dni,
- a także Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed w Gdańsku - około 1445 dni.
W skali kraju to właśnie woj. pomorskie i śląskie wypadają najgorzej. Na Pomorzu średni czas oczekiwania na konsultację psychiatry dziecięcego to 411,15 dni, a w całym woj. śląskim jest to 512,85 dni.
W Polsce brakuje psychiatrów dziecięcych
W Polsce rozpaczliwie brakuje psychiatrów dziecięcych. W całym kraju w 2023 r. jest ich zaledwie 555. Zatem jeden lekarz specjalista bądź lekarka specjalistka przypada na około 12400 wszystkich dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Wpływ na kolejki ma oczywiście ogromna liczba młodych osób, które potrzebują pomocy i mała liczba psychiatrów dziecięcych.
Według Fundacji GrowSPACE nie są to jednak jedyne czynniki.
- Brak działań ze strony resortu zdrowia jest druzgocący. Ministerstwo Zdrowia w lutym tego roku chwaliło się tym, że w ramach prewencji suicydalnej od 2020 r. otworzyło dwa dodatkowe oddziały dzienne psychiatrii dziecięcej. Czyli dwa oddziały w ciągu trzech lat. Największa skala zaniedbań dotyczy opieki w środowisku młodego człowieka, np. szkole. Kolejek można by uniknąć, gdyby psychoedukacja weszła do szkół, gdyby zapewniony był psycholog w każdej placówce oraz gdyby młodzi ludzie mogli liczyć na pomoc już na pierwszym etapie kryzysu zdrowia psychicznego - tłumaczy Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.
- Rykoszetem odbija się także brak ustawy o zawodzie psychologa, ponieważ dzieci i młodzież potrzebujący orzeczenia np. o spektrum i tak muszą udać się do psychiatry. Psycholog sam nie może wydać takiego orzeczenia - podsumowuje aktywista.
Źródło: Informacja prasowa
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- McDonald's szykuje niespodziankę. Chodzi o Burgera Drwala?
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Kalendarz adwentowy z majtkami Victoria's Secret. Cena szokuje
- Nie żyje najgrubszy kot. Zaszkodziła nagła zmiana nawyków?
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Fundusze unijne a problemy szkół
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77