Vibez - daje więcej niż obiecuje - ludzie, ekologia, lifehackiVibez
Akcja Partnerska PłatnaFundusze Europejskie dla młodych
Prezydent Andrzej Duda nie podpisze Lex Czarnek 2.0.

Prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy lex Czarnek 2.0.

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva, Facebook
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,15.12.2022 14:00

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej zmiażdżył projekt ustawy nazywanej lex Czarnek 2.0. Powiedział, że według projektu ostateczną decyzję w szkołach podejmowaliby kuratorzy, czyli "element władz", a nie rodzice. - Nie potrzebujemy dzisiaj w Polsce dodatkowych napięć. W związku z powyższym podjąłem decyzję, że nie podpiszę tej ustawy. Odmawiam podpisania tej ustawy - powiedział prezydent Duda. Co na to Przemysław Czarnek, minister edukacji? Czy będzie lex Czarnek 3.0?

Prezydent Andrzej Duda w czwartek - 15 grudnia - na konferencji prasowej powiedział, że nie podpisze tzw. ustawy Lex Czarnek 2.0. Poinformował, że przyszły do niego 133 listy protestacyjne, a niektóre z nich podpisane były nawet przez kilkadziesiąt organizacji.

Przypomnijmy, że pierwszy podobny projekt ustawy zmiany prawa oświatowego - nazywany Lex Czarnek -  prezydent zawetował wiosną tego roku.

Prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy Lex Czarnek 2.0.

- Mimo tego, że długo prowadzone były prace nad tą ustawą, niestety nie udało się osiągnąć czegoś, co ja bym nazwał społecznym kompromisem - powiedział prezydent podczas konferencji. Dodał też, że ustawa została przygotowana bez konsultacji społecznych.

trwa ładowanie posta...

- Nie zgodzono się na to wysłuchanie publiczne. Projekt był przedłożenie poselskim, co ograniczyło konsultacje społeczne (...) Projekt ten - jak widać - nie uzyskał szerokiej akceptacji społecznej - mówił Duda punktując resort Czarnka, który forsował projekt ustawy. Przypomnijmy, że to organizacje pozarządowe w tym ruch Wolna Szkoła same zorganizowały konsultacje społeczne.

- Projekt nie uzyskał, jak widać, szerokiej społecznej akceptacji. Z każdej strony sceny politycznej podmioty znajdują w tej ustawie punkty, co do których mają bardzo poważne wątpliwości i wobec których protestują - tłumaczył prezydent Duda.

Prezydent podobnie jak wiosną mówił, że ustawa jest źródłem niepotrzebnego konfliktu i nie zapewni tego, na czym zależy mu najbardziej, czyli spokoju.

- Nie potrzebujemy dzisiaj w Polsce dodatkowych napięć - powiedział Duda i oświadczył: - W związku z powyższym podjąłem decyzję, że nie podpiszę tej ustawy. Odmawiam podpisania tej ustawy - poinformował. - Rozumiem, że jakaś część osób będzie zawiedziona, ale rozumiem, że jakaś część, duża część naszego społeczeństwa uspokoi się także dzięki temu, że ta decyzja jest taka, a nie inna - dodał.

Czarnek 2.0. O co chodzi?

Projekt zmiany prawa oświatowego, którego podpisu odmówił prezydent Duda,- nazywany Czarnek 2.0., bo jest podobny do zawetowanej także przez prezydenta wcześniej w tym roku ustawy nazywanej Lex Czarnek - od nazwiska Przemysława Czarnka, ministra edukacji. Co dokładnie miała zmianić ustawa Lex Czarnek 2.0.?

Po pierwsze zasady realizowania edukacji domowej. Resort edukacji miałby wycofać się z liberalizacji zasad, choć te rozwiązania mają niecałe dwa lata. Minister Czarek, który popierał projekt, chciał by z edukacji domowej można było korzystać tylko w powiązaniu ze szkołą znajdującą się w tym samym lub w sąsiednim województwie. To w szkole, do której zapisane jest dziecko, a nie w trybie on line – jak możliwe to było do tej pory - dziecko mogłoby zdawać cykliczne egzaminy sprawdzające wiedzę. Wniosek o zgodę na przejście na edukację domową trzeba byłoby złożyć do dnia 21 września roku kalendarzowego, w którym dziecko ma realizować edukację domową, a nie jak do tej pory w każdym momencie.

trwa ładowanie posta...

Po drugie Lex Czarnek to więcej władzy w rękach kuratorów. To budziło największe emocje, bo kuratorzy - choć politykami nie są - na stanowiskach zmieniają się zazwyczaj wraz ze zmianą władzy krajowej. Stąd zarzut, że Lex Czarnek 2.0. oznacza upolitycznienie szkoły. Zmieniłby procedurę powierzania stanowiska dyrektora szkoły. To kurator oświaty miał mieć decydujący głos przy wyborze dyrektora.

Trzeci ważny punkt Lex Czarnek 2.0 to zwiększenie kontroli zajęć i innych usłuh prowadzonych w szkołach przez organizacje społeczne. Podobnie jak w poprzedniej - zawetowanej przez prezydenta - ustawie, dyrektor szkoły miałby uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty i rodziców na zorganizowanie konkretnych zajęć. Może być więc tak, że jeśli zajęcia dodatkowe nie spotkają się z aprobatą kuratora, po prostu się nie odbędą. Podobnie np. z wsparciem uczniów przez psychologa z organizacji pozarządowej.

- Zgoda rodziców to nie problem, ale kuratorium już tak. Procedura będzie na tyle długa, że wiele pomysłów po prostu ugrzęźnie w biurokracji. Jak cała formalna edukacja, która zakopuje się w papierach. A jeśli kurator uzależniony jest od władzy politycznej, to możemy sobie wyobrazić, jakie organizacje będą, a jakie nie będą wchodzić do szkół - mówiła w rozmowie z Vibez.pl Anna Jurek z Fundacji Nowoczesnej Edukacji Spunk, która dodała, że takie obawy nie są jej zdaniem na wyrost. - Wyobraźmy sobie, że organizacja pozarządowa miałaby przeprowadzić zajęcia z edukacji ekologicznej w szkołach w Małopolsce, gdzie Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, pod koniec października na Twitterze pisała: "Wyrzućmy do kosza bzdury o klimacie" - dodaje.

Czy będzie ustawa Lex Czarnek 3.0?

Przypomnijmy, że odrzucona przez prezydenta Dudę ustawa jest już drugą podobną, która w tym roku była procedowana i miała zmienić prawo oświatowej. Czy będą kolejne próby i powstanie ustawa Lex Czarnek 3.0?

Na razie żaden z pomysłodawców, ani też minister edukacji Przemysław Czarnek, nie zajął w tej sprawie głosu. Jeśli dawać wiarę w słowa prezydenta Dudy, to ten nie podpisze ustawy, która nie zostanie poddana uczciwym konsultacjom społecznym. Tymczasem próby zwiększenie władzy kuratorium nad szkołami budzą opór różnych środowisk i są nazywane próbą upolitycznienia szkoły.

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 13
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Zocha,zgłoś
Czarnek nadaje się co najwyżej na woźnego.
Odpowiedz
4Zgadzam się1Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Wiktoria.,zgłoś
Zamiarem tej ustawy byla ochrona dzieci i mlodziezy przed tresciami , ktorych nie zyczyliby sobie rodzice, a kuratorium mialo stac na strazy tych ustalen, ktore poczynili rodzice ze szkola. Od jakosci ksztalcenia polskich dzieci, zalezy przyszly los naszego kraju. Dlatego jest to tak wazne. Wpuszczanie do szkol niezweryfikowanych organizacji naraza dzieci zwlaszcza na wzory zachowan, ktorych nie chcieliby rodzice, z cala pewnoscia.
Odpowiedz
3Zgadzam się27Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (2)
Piotr,zgłoś
Brawo Panie Prezydencie !
Odpowiedz
17Zgadzam się5Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 6