człowiek biegnący po medal

Toksyczny perfekcjonizm – dlaczego perfekcja nie zapewni Ci szczęścia

Źródło zdjęć: © pixabay.com
MTB,
21.02.2021 10:00

Dzień w dzień jesteśmy bombardowani obrazami perfekcji. Mało kto już wstawia na social media źle wykadrowane zdjęcia czy spontaniczny filmik. Wszystko jest zaplanowane, obmyślone, idealne. Jeśli więc Twoim oczom codziennie ukazywany jest perfekcjonizm, jak Ty mógłbyś nie chcieć być bez skazy?

Pamiętaj jednak, że obrazy, jakie widzisz w internecie, nie są realistyczne. Ludzie, którzy je wrzucają, nie są idealni – Ty też nie musisz taki być. Pogoń za czymś co nierealne, nieosiągalne jest w rzeczywistości zgubna. Prowadzi tylko do zbyt wysokich oczekiwań i problemów z samooceną. Skup się na sobie, nie patrz na innych. Porównuj się tylko i wyłącznie do siebie – wtedy możesz rzeczywiście śledzić swoje postępy i analizować swoje zachowania, ale w zdrowy, realistyczny sposób.

Pamiętaj tylko, aby nie przeginać. Perfekcja nie istnieje! Nie denerwuj się na siebie, jeśli nie możesz czegoś zrobić, jeśli coś pójdzie Ci gorzej niż myślałeś. Spójrz na tę sytuację z dystansem – przeanalizuj na spokojnie, co wyszło Ci dobrze, a nad czym musisz jeszcze popracować. Uważaj tylko, żeby Twoje analizy nie stały się obsesyjne, przyprawiające o złe samopoczucie – nie rób sobie wyrzutów. Nikt z nas nie jest idealny!

Jeśli jednak nadal odczuwasz silną potrzebę perfekcji, zastanów się, dlaczego tak jest? Dlaczego w Twoim domu zawsze musi być idealny porządek? Dlaczego książki na Twojej półce muszą leżeć równiuteńko tak, jakby były ułożone od linijki? Dlaczego nigdy nie potrafisz przyznać się do porażki, zawsze musisz wydawać się nieskazitelny? Albo dlaczego jest Ci tak źle, kiedy coś pójdzie nie po Twojej myśli?

Skrajny perfekcjonizm jest przez psychologów zaliczany do problemów społecznych, na które zalecana jest terapia. Wyróżniamy trzy rodzaje takiego perfekcjonizmu:

Zorientowany na siebie – kiedy osoba wymaga od siebie perfekcji

Zorientowany na innych – osoba wymaga perfekcji od innych, jest wobec nich krytyczna, chce ich kontrolować

Uwarunkowany społecznie – osoba wierzy, że inni oczekują od niej perfekcji, dąży do akceptacji otoczenia

Perfekcjonizm w zależności od jego natężenia wcale nie musi być niezdrowy. Ważne jest jednak, aby zauważyć, że skrajny perfekcjonizm może jednak prowadzić do powikłań takich jak depresja, zachowania obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia odżywiania czy problemy w relacjach interpersonalnych.

Dlatego, jeśli żądza perfekcji nie daje Ci spokoju, czujesz się przez nią źle, widzisz u siebie niepożądane zachowania – rozważ wizytę u specjalisty. Pomoże Ci on zrozumieć to, co dzieje się w Twojej głowie i postara się Ci pomóc.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0